Плевако Олександр

 

 

«Не верю, что звери не говорят,
Что думать не могут певчие птицы,
Что только инстинкты у хитрой лисицы,
А пчелы не знают, чего творят»
/А. Я. Яшин/


Немає на землі такої людини, яка б не любила природу. Олександр Антонович ПЛЕВАКО – справжній природолюб. У своєму житті він багато подорожував (Урал, Єнісей, побережжя Азовського моря). Але, куди б не кидала його доля, він завжди пильно придивлявся до життя тварин: їх поведінці, звичкам.
Незабаром з'явилося бажання поділитися всім цікавим, що побачив за своє довге життя. У журналах, газетах були опубліковані невеликі розповіді про життя братів наших менших. Одна за одною виходять 4 книги: “Крихітка”, “Цікаві вчинки тварин”, “Вірний” в київському видавництві «Веселка», а в Дніпропетровському книжковому видавництві - книга «Пригоди тварин».
Кожна книга – одкровення: біль, відчуття ніжності і доброта. Ось нещасний пес Заграй (“Вірний”) зі всіма своїми достоїнствами і недоліками: відданістю, кмітливістю і надзвичайно задирчастою вдачею, яка приводить його до загибелі; життєрадісний і самовпевнений жеребець Аракс, що втратив довіру до людей, пес Вірний, який в роки війни навчився носити своїй старенькій господині паливо. А скільки в книзі глибоких, торкаючих душу ситуацій. Теплом наповнюється серце, коли ми бачимо, що два досконало самотніх істоти: пес Заграй і Петро Миколайович подружилися, і стали разом переживати нелегкі умови життя, одаровувавши один одного теплом, на яке тільки здатні хвора людина і собака.
Олександр Антонович готував до перевидання всі чотири збірки, які повинні були об'єднатися під загальною назвою “Цікава поведінка тварин”. Але не встиг. Залишилася незавершеною автобіографічна повість «Сашкове дитинство», яка охоплювала б період з 1900 по 1912 роки. У цей рік автор поступив в гімназію.
Читачам було б цікаво прослідити події очима сільського хлопчика, чиє дитинство співпало з початком сторіччя.

БІБЛІОГРАФІЯ:

1. Плевако О. Під захист попутника: Оповідання; Артист//Заграви над Дніпром: Літературно-художній збірник Дніпродзержинського міського літературного об’єднання.-Дніпропетрвськ.-1959.-с.: 103-105.

 
 
ОЛЕКСАНДР АНТОНОВИЧ ПЛЕВАКО народився 9 травня 1899 р. на Харківщині.
Середню освіту здобув у Харківській гімназії (1910 – 1918 рр.), вищу – в Київському інституті народного господарства (1918 – 1922 рр.).
Багато років Олександр Антонович працював на посадах економіста, начальника планового відділу на заводах і в установах Бердянська та Дніпродзержинська.
О.А.Плевако – справжній природолюб. Йому довелося багато подорожувати (Урал, Єнісей, узбережжя Азовського моря). Але куди б не закидала його доля, не залишав його інтерес до життя тварин, їх поведінки та звичок. Так і з’явилось бажання поділитись своїми спостереженнями.
На літературну стежку О.А. Плевако направив Остап Вишня, прослухавши два його оповідання. Відомий письменник порадив О. Плеваку зібрати всі оповідання і видати книгу, пообіцявши свою підтримку.
Незабаром в обласних журналах і газетах були опубліковані оповідання з життя «братів наших менших». Їх з інтересом зустріли читачі. Всього у О.А. Плевако вийшли в світ 4 книги:
-  «Крихітка», «Вірний», «Пригоди тварин», «Цікаві вчинки тварин».
З 1953 року Олександр Антонович – постійний член літературного гуртка «Прометей» м. Дніпродзержинська, який потім став міським літературним об’єднанням.
 Темі захисту природи і тварин письменник присвятив все своє життя. Чи все ми робимо щоб оберігати представників живої природи, які оточують нас? Замислитись над цим допомагають твори нашого письменника-земляка Олександра Антоновича Плевако.
 
ЛІТЕРАТУРА
1.                              Плевако О. Вірний: Оповідання. – К.: «Веселка», 1978. -196 с.
2.                              Плевако О. Зігнав гнів: Оповідання // Україна. – 1981. - №32. – с.16.
3.                              Плевако А. Необычный сторож: Рассказ //Знамя Дзержинки. – 1978. – 19 августа. – с.4.
4.                              Плевако О. Пригоди на морі: [Уривок з повісті «Сашкове дитинство»] //Дзержинець. – 1981. – 15 серпня.
5.                              Плевако О. Пригоди тварин. – Дніпропетровськ, 1960. – 18 с.
6.                              Плевако О. Чорна пурга: [Уривок з повісті «Заграй»] //Дзержинець. – 1973. – 7, 10, 11 квітня.
 
 ***************************************************************
 
1.                                 Бєляєв В. Пером і словом: [Про творчість О.Плевако] //Зоря. – 1982. – 3 листопада.
2.                                 Бєляєв В.  Розповіді про наших друзів: [Про книгу «Вірний» О.Плевако] // Дзержинець. – 1978. – 22 вересня. – с.3.
3.                                 Жалдак Л. Книга нашого земляка: [Про збірку оповідань «Вірний» О.Плевако] //Дзержинець. – 1978. – 29 серпня.
4.                                 Івашина Н. Оповідач з добрим серцем [Про життєвий і творчий шлях О.Плевако] //Дзержинець. – 1969. – 14 жовтня.
5.                                 Околітенко Н. Поряд з тобою: [Рецензія на оповідання О.Плевако «Вірний»] // Літературна Україна. – 1979. – 1 червня.
6.                                 Правденко С. Дороговказ у чарівний світ: [Про творчість письменника О.А.Плевако] //Прапор юності. – 1969. – 7 жовтня.
7.                                 Шатров М. Чарівна крихітка: [Творчість О.Плевако] //Зоря. – 1969. – 7 жовтня.