Іштван Сабо в клубі інтелектуального кіно

25-06-2011

В цей день в юнацькому відділі панував жовтий колір: квіти, свічки, серветки, навіть кофтинка у пані  Наталлі - господарки клубу інтелектуального кіно, були жовті. Дивилися  фільм угорського кінорежисера, сценариста і письменника Іштвана Сабо "Будапештські казки" . Є у фільмі два прекрасні моменти: перший - це перерахування всіх відтінків жовтого, яке триває близько хвилини, зрозуміло чому всюди був жовтий колір?  Другий момент - «магія чисел», коли люди починають перераховувати, чому те чи інше число нещасливе.  Картина у Сабо вийшла дуже красивою і символічною.

У переломний момент історії (ймовірно, мається на увазі закінчення 2-ї світової війни) люди виходять з лісу, знаходять перевернутий трамвай, спільними зусиллями ставлять його на рейки і штовхають у «парк», який всім представляється мало не раєм. У цьому трамваї їдуть, живуть, кохають одне одного, ненавидять, сваряться, вбивають - все як у людей - велика алегорія суспільства і життя взагалі. Безсумніву, це один з кращих фільмів Сабо, сповнений щирого гуманізму і незамовленого оптимізму  Фільм дуже суперечливий. З одного боку - досить яскрава комедія в стилі Кустуріци (який у той час ще й не починав працювати в кіно) з безліччю хороших жартів і яскравих моментів, але з іншого неймовірно нудне оповідання майже без будь-якої дії, розтягнуте на півтори години. Одне можна стверджувати точно - поціновувачам і любителям кіно фільм сподобається, тому, що він символічний і кожен кадр його поставлено неймовірно красиво.

Дуже яскравий фільм з гарною картинкою, незважаючи на те, що в ньому нам показуються всі труднощі, позбавлення, а також деякі веселі моменти життя бідняків, жебраків, бомжів і т. п. людей, які збиваються в одну купку щоб зробити добру справу, яку їм, по суті кажучи, не дуже то треба. І це єднання заради здійснення благої мети, що може послужити на благо іншим людям, також дуже символічно. І як би парадоксально не звучало це, але красиві пейзажі і яскрава картинка дозволяють більш достовірно передати атмосферу жебрацтва.

В картині ми бачимо, що чим більше людей з'являється в дії, то тим більше стає проблем: з'являються лідери, причому їх декілька і всі вони борються за те, щоб стати головним лідером; з'являються середняки, які служать сліпим інструментом виконання волі лідерів; з'являються відстаючі , які є тягарем, що аж ніяк не радує інших. Загалом, ми бачимо невеличке товариство, яке з'явилося спонтанно, але розпадатися не хоче і, природно, ми бачимо постійне зіткнення інтересів і характерів різних людей. Все вищеперелічене Сабо показав найкращим образом. Діалоги між героями, такі неоднозначні і повні іронії і моралей. Здебільшого діалоги звернені до глядача, а не до дійових осіб, що створює не дуже приємне враження.

Іштван Сабо народився 18 лютого 1938 р (Будапешт, Угорщина.) в єврейській сім'ї .Після закінчення середньої школи працював репортером на радіо. У 1956 році поступив на режисерський факультет Інституту театру та кіно в Будапешті на курс Фелікса Маріашші. В ході навчання він знімає декілька короткометражних фільмів («Варіації на тему», «Ти»). Його дипломний фільм «Концерт» отримує успіх на декількох міжнародних кінофестивалях.
Фільми «Мефісто», «Полковник Редль» і «Хануссен» утворюють «німецьку трилогію» Іштвана Сабо, що принесла йому світову славу. Проте найбільш значний внесок в кіномистецтво складають його рання картина "Батько", а також фільми режисера, випущені в 1970-х роках: "Фільм про любов", "Вулиця Пожежників, 25" і "Будапештські казки". Зняті після "німецької трилогії" роботи режисера несуть на собі відбиток академізму.