Бібліотека-філіал №7
бул. Героїв, 6 тел. 6-12-11
площа – 98 кв.м
штат – 3
завідуюча бібліотекою – Стрельник Людмила Миколаївна
10.00 – 18.00, вихідний день – субота
Бібліотечний фонд – 28778
Читачі – 1679

1977 рік - СРСР,Україна, Дніпропетровська область ,місто Дніпродзержинськ - місто- трудівник ,флагман металургійної і хімічноЇ промисловості. 70 –і роки для нашого міста були роками розквіту, всупереч загально прийнятому погляду часів перебудови - «період застою». Факти історії міста підтверджують ,що це були роки бурхливого розвитку капітального та житлового будівництва, роки розвитку соціальної сфери (охорони здоров’я, освіти,культури). На лівому березі Дніпра виріс новий мікрорайон міста. Лівобережні мікрорайони проектувались і будувались так, щоб під рукою у людей було все необхідне – дитсадки, школи, лікарні, а про бібліотеки, на жаль, при проектуванні забули .Та попри все, жителів лівобережжя не залишили без бібліотеки . В1972 році був закладений фундамент першого лівобережного будинку, в1974 в цей будинок в’їхали перші новосели. А вже в 1977 році бібліотека №8 прийняла перших відвідувачів. Її відкрили в житловому будинку в п’ятикімнатній квартирі 1-го мікрорайону за адресою Харківська,1(фото№1). На той час бібліотека була єдиним центром культури на Лівобережжі. Перші працівники бібліотеки 1977-1979 - Поцелуйко Л.В.,Біленко А.Г.,Костенко О.К. Гнояна Т.О. В 1979-1981 тут працювали Горб К.І.,в 1981-1982 Стовба Н.А., Кісіль Л.І Анісімова Г.В, в 1983-1984 Кириченко Т.Г., Мякушка Т.І.,в 1984-Жежер Л.Г. КісільЛ.І. ; з 1985 –по 1992 працювали Смірнова А.В,КісільЛ.І, 1992-2009-ПрисвітлаЛ.В.,Стрельник Л.М.,Кісіль Л.І. 2010-Стрельник Л.М. КісільЛ.І.,Туркіна Н.І.
В історії бібліотеки 70-ті роки були роками прогресивних змін. Активно йде процес централізації бібліотек області. В 1979році бібліотека №8 стала бібліотекою-філією №7 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи. Для робітників домобудівного комбінату , в їхньому гуртожитку ,була організована бібліотека –пересувка.
В 70-80р.р. було дуже популярне гасло: «СРСР- найбільш читаюча країна світу». І хоча в цьому була велика частина пропагандистського перебільшення, та люди таки дійсно читали багато. Існувала традиція сімейного читання. Батьки читали дітям з перших років життя, багато сімей мали хороші домашні бібліотеки,люди традиційно цінували книгу та читання.Було майже нормою, що кожна сім’я читала по декілька періодичних видань для всієї родини:дуже популярні були журнали «Веселые картинки», «Мурзилка»,»Работница», «Крестьянка», «Здоровье», газета «Труд», «Комсомольская правда», «Советский спорт». З новими авторами та їх творами знайомились завдяки журналам «Знамя», «Новый мир», «Иностранная література». Так дійшли до читачів «Дети Арбата» А.Рибакова,»Триумф и трагедия» Д.Волкогонова , «Архипелаг Гулаг» О.Солженицына та ін.
Великими накладами виходили зібрання творів класиків російської, радянської та зарубіжної літератури , ними поповнювались фонди бібліотеки.В той же час гостро відчувався дефіцит на хороші книги,котрі можна було тільки «дістати». Ця проблема була і в масових бібліотеках. На книги підвищеного попиту існували черги ( Медведєва, Семенова,Дюма, Голон, Проскурина та ін..)
Фінансування тих років , в порівнянні з теперішнім ,було пристойним,але не вистачало потрібних людям книг.В фондах бібліотеки дуже велику частину складала література суспільно-політичного змісту,що багатотисячним накладом виходила у видавництвах «Политиздат», «Політвидав України», «Молодь України» та ін. В 1985р. в бібліотеці-філії №7 із 29000 фонду 9тис.приходилось на суспільно-політичну літературу.
Існував великий незадоволений попит на гостросюжетну,пригодницьку літературу,детективи, фантастику.12-ти т. зібрання творів О.Дюма в яскраво червоних обкладинках одержували під особистий підпис і зберігали в бібліотеці,як особливу коштовність.
На початку 90-х , незважаючи на невелике приміщення бібліотека обслуговувала більше 2-х тисяч читачів.Для учнів сш №29, яка була поряд,бібліотека стала надійним інформаційно-довідковим центром,який допомогав у навчанні . Часто, щоб дочекатись місця в читальному залі, читачам доводилося очікувати в коридорі бібліотеки. Виконувати інформаційні запити читачів допомагали тематичні папки вирізок з газет та журналів. Дуже допомогали в роботі СКС,краєзнавчий каталог.
З 1992р. в бібліотеці працює постійний колектив – Присвітла Л.В.-зав.бібліотеки, бібліотекарі-Стрельник Л.М., Кісіль Л.І.
Кардинальні зміни в країні , в 90-х, негативно позначились на бібліотеках . СРСР перестав існувати . Важко будувалась нова країна- суверенна Україна. Різко знизилося державне фінансування бібліотек, зруйнована налагоджена протягом десятиліть система централізованого комплектування фондів. 19 97 найтяжчий рік- закриваються бібліотеки, фінансування немає навіть на зарплати , інколи бібліотеки працюють по 3-4 дні в місяць. В 1997 до бібліотеки надійшло за рік всього 74 одиниці ,із них книг- 14(для порівняння : в 1985 році до бібліотеки надійшло 3055 одиниць фонду із них книг 1896) В 1998 році приміщення бібліотеки передають в комунальне господарство міста . Частину фонду разом з працівниками переводять у приміщення бібліотеки-філії №3 за адресою б-р Героїв-6 .з подальшим перенайменуванням в бібліотеку -філію №7 Бібліотека- філія №3 ,по цьому адресу , існувала з 1981 року .Фонди ії перевезли з бібліотеки №4, яку закрили в Романковому. Працівники філії №3 були звільнені з причини скорочення штатів.
Бібліотека- філія №7 за новою адресою Бульвар героїв ,6. (фото№2) займає приміщення 5-ти кімнатної квартири площею 88 кв. м. і знаходиться на 3-му мікрорайоні Лівобережжя.
Незважаючи на всі негаразди у суспільно –політичному житті країни бібліотека завжди залишалась центром духовного і культурного та інтелектуального розвитку населення. Проводились вечори ,конкурси,уроки народознавства та інш.
В 1998 році бібліотекою був започаткований районний фестиваль книги «Як мама і тато люблю я читати»,в партнерстві з сш№30,44,39 ,Дніпровською районною радою,міським відділом культури,лівобережним будинком дитячоЇ творчості.
Перший фестиваль був присвячений сімейному читанню та 1000- річчю літописання та книжкової справи в Україні. Це було велике свято з конкурсами, театралізованим шоу (на фото№3 сім’я Азанових та Кондратюків(фото№4, учасники фестивалю –читачі бібліотеки фото№5)
З тих часів це стало традицією кожного року бібліотека номінує своїх найкращих читачів , проводить для них свято . 10-а річниця фестивалю
запам’яталась театралізованим святково-гумористичним шоу «Десять років потому» . Учасники фестивалю представляли одну з книг- новинок не лише письмовими анотаціями,а й музичними художніми ,театралізованими засобами.
В 1999році в місті серед інших заходів по підготовці до 250-річного ювілею міста,була прийнята цільова програма «Бібліотека». Один із розділів цієї програми - укріплення та розвиток матеріально-технічної бази бібліотек. Першими її кроками став ремонт бібліотеки-філії №7. В оновленому приміщенні бібліотекарі гостинно зустрічали нових користувачів. 2000 рік – бібліотека приймає участь у Всеукраїнському конкурсі «Від роду до народу» и проводить 2-й -фестиваль книги- «ЇЇ величність книга»
У 2002 році бібліотека була визнана кращою бібліотекою в міській бібліотечній системі .На протязі року читачам видано 38338 книг та періодичних видань 2003 рік запам’ятався III- ім фестивалем шанувальників книги «Віват читач» (фото№6)
Бібліотека вдало розташована: в районі 5 шкіл (№ 21,25,29,30,44, гуманітарна гімназія №39), ДНЗ №34, ДНЗ №10, центр дитячої творчості , з якими колектив бібліотеки співпрацює в тісному контакті. Роботі з дітьми бібліотека завжди приділяла багато уваги,хоч і не була дитячою бібліотекою(частина фонду бібліотеки- література для дітей). Протягом останніх 20-ти років більше 80% її відвідувачів це діти та молодь.Бібліотека працювала,як інформаційний центр підтримки освіти під девізом:»Бібліотека -школі ,школа- бібліотеці». Проводилася координаційна робота зі школами. Для вчителів та дітей проводились Дні інформації, Дні бібліографії, бібліотечні уроки, Дні предметів та ін..
Весь 2004 бібліотека працює за програмою «Суперчитач»- штрихи року: -Читачі ДНЗ №50 «Незабудка» стали -переможцями міського конкурсу в номінації «Наймолодший читач» -Участь у міжнародній виховній програмі «Self- Esteem» -Участь у обласному конкурсі молодих обдарувань Дніпропетровщини «Краса душі у творчості іскриться» ( Читач бібліотеки Стрельник Євген переможець конкурсу у жанрі фантастики).
Бібліотека завжди дбала про виховання майбутніх читачів. Багато уваги приділялось роботі з дітьми. В 2005--2006 роках -бібліотека працювала з дошкільнятами по програмі «Малятко». (ФОТО№10)Місія програми- «Пізнай світ через книгу».Ростимо своїх нових читачів! З успіхом була виконана в 2008 році програма –дослідження заохочення дітей до читання «Книжкові сходинки» на базі 2-го кл сш №21.
В 2006 році бібліотека святкувала 25- річчя бібліотеки по адресу б-р Героїв 6.Цій даті було присвячене музично-театралізоване шоу «Рандеву на Героїв 6» Проводили його в дитсадку №50.


Бібліотека сьогодні

Бібліотека філія №7 – центр краєзнавства мікрорайону Краєзнавство є одним із головних пріоритетів діяльності бібліотеки .
Останні роки бібліотека працювала по комплексній програмі «Дніпродзержинськ-наш дім: для кожного свій для всіх один » в рамках проекту ЦБС «Дніпродзержинськ-читаючий». Головне завдання бібліотека вбачала в збиранні , збереженні і наданні користувачам інформації про історично-культурну спадщину міста, в співпраці з творчими людьми краю- художниками, поетами. Бібліотека залучала своїх читачів до міських конкурсів.Так у 2005 році в краєзнавчому конкурсі «Це моє місто» переможцем в номінації «Історичне минуле»- стала читач бібліотеки Шелаєва Н.В. ,заступник директора СШ №44. А В 2010 бібліотека приймає активну участь у міському краєзнавчому конкурсі-марафоні ”Я знаю про Дніпродзержинськ все”, До участі в конкурсі бібліотекою були залучені учні ЗОШ № 21,30,25,44. Шестеро з конкурсантів стали номінантами конкурсу: -Туманов М,Благова К,Гнідін С., Гаркавцев М., Сезоненко Н.,Плахотник І. За активну участь та організацію конкурсу бібліотека була нагороджена дипломом міського голови. Бібліотека активно пропагувала творчість заслуженого художника Україні А.М. Жежера, поетів Майбороди О.В., Євген’євої Н.Є. 2006 рік - «Краю мій,криниця для душі» : Вернісаж. Зустріч з засл.художником України Жежером А.М. ,презентація художнього альбому . (ФОТО№ З поетом Олегом Майбородою бібліотека давно має дружні стосунки.В 2011 році , в серпні, бібліотека презентувала його книги на Всеукраїнському фестивалі української книги "Феодосія-2011", де він став лауреатом і одержав Диплом в номінації «Дитяча література». Неодноразово проводились презентації нових книг О.Майбороди. Поетичні зустрічі лауреата літературної премії ім.. М. Світлова ,члена регіональної Спілки письменників Придніпров’я Н.Євгенєвої з старшокласниками завжди були цікавими. Створюються мультимедійні презентації по творчості митців краю,до знаменних подій і дат міста.
В 2009- році при бібліотеці був створений молодіжний осередок “Лоцмани краю “ Поглиблене вивчення історії міста, краєзнавчих ресурсів, їх збирання, систематизація і оформлення - ось цільова направленість осередку. Форми роботи об’єднання різноманітні. Це екскурсіїї, конкурси, засідання,свята. (фото№18-22)
На базі бібліотеки у 2008 році проводився -круглий стіл «Ми місту- місто нам» ( ділимось досвідом з питань краєзнавства з колегами) .(фото№16)
У 2007 бібліотека зайняла перше місце у творчому професійному конкурсі «Бібліографія :наука,творчість і фантазія» за створення довідково-інформаційного покажчика «Дятликова школа» на допомогу вихователям. Нові інформаційні технології при прийшли до бібліотеки разом з першим комп’ютером у 2008 році. У цьому ж році бібліотека була нагороджена дипломом газети «Событие» за внесок у соціальний та економічний розвиток міста (фот№24) В 2010 році частково змінюється склад персоналу: Кісіль Л.І.-абонемент, Стрельник, Л.М. -зав. бібліотеки, Туркіна Н.І- чит зал (Присвітла Л.В . звільняється по сімейним обставинам)(фото№25)
Комп’ютер бібліотеки підключають до мережі Інтернету. Частково міняються пріоритети діяльності. Бібліотека стає місцем дозвілля для дітей мікрорайону.При бібліотеці запроваджуться мастер-класи з солоного тіста для дітей,.Більш активно бібліотека працює з літніми оздоровчими таборами. Фінансування на книги катострофічне . До бібліотеки за 2010 рік надійшло всього 5 книг за державний кошт.Поповнення йде за рахунок подарунків читачів.
2011 рік-рік активного впровадження комп'ютерних технологій. Завдяки перемозі ЦБС в конкурсі програми «Бібліоміст» до бібліотеки надійшли ще два комп’ютери. (фото№27) .Виросла необхідність освоення нових комп’ютерних технологій. На початку року один з працівників бібліотеки навчався на курсах «Організація та управління змінами у публічній бібліотеці в умовах інформатизації та соціально-економічних перетворень» Це допомогло в навчанні користувачів та працівників бібліотеки по оволодінню комп’ютерними технологіями, навичками роботи в мережі Internet .Збільшення кількості комп'ютерів(3 –и комп’ютера) збільшило кількість користувачів бібліотечних послуг. Для користувачів здійснювався пошук в Інтернеті за запитами, сканування бібліотечних документів і їхніх фрагментів, пересилка інформації по електронній пошті,зв’язок за допомогою Skype,роздрукування матеріалів,безкоштовний доступ до сіті Інтернет,. Завдяки освоєнню програми Power Point в бібліотеці було створено 7 мультимедійних презентацій , використання яких допомогало проводити заходи на більш високому рівні.(фото№28) В кінці року на базі бібліотеки проходив майстер- клас «Творчисть плюс іновації» на якому бібліотекарі ділились своїми напрацюваннями в створенні презентацій в програмі Power Point. Під час літніх канікул було організовано ляльковий театр «Рукавичка». (фото№30)Активні читачі бібліотеки, дівчатка 8-11 років Із задоволенням допомагали в проведенні вікторин, ігор, літературних конкурсів, використовуючи при цьому ляльки.Літо-пора активного обслуговування дітей в літніх шкільних таборах відпочинку.фото(39-46)
Мастер- класи з солоного тіста тепер не тільки в бібліотеці ,а запрошують до шкіл , дитсадків (фото№31) Нової літератури недостатньо. З нових 248 книг лише 37 бібліотека одержала за державний кошт,інші дарункові та придбані за кошти від платних послуг.
2012 Впровадження електронних звітів Освоення нових комп’ютерних програм ( створення буктрейлерів) надає можливості пропагувати літературу в новому форматі.(фото33-34)
Бібліотека робить акцент на нових послугах для громади -онлайн – спілкування,зустрічі друзів вбібліотеці (фото37-38) , недільний кінозал (фото29),клуб креативного дозвілля.(фото35)
Заходи які носять міксовий характер( наприклад «Японія- страна гармонії»- де поряд з традиційним оглядом літератури, присутні музичні хвилинки,виставки прикладного мистецтва,мастер- класи, історичні екскурси, ігри, мають успіх у користувачів.
Залучення волонтерів до роботи бібліотеки надає можливость збільшення послуг для користувачів Так волонтер Васильева О. В. проводить мастер класи в клубі креативного рукоділля. (Фото36) Разом з читачами побували на бібліотечній ярмарці в Киеві .
                          Змінюються часи, змінюються умови –міняємось ми –одне незмінне – ми потрібні!