Музеї учбових закладів

Музей бойової слави СЗШ № 35

Адреса музею: 51922, м. Дніпродзержинськ, вул. Куйбишева, 162

Музей засновано 16 квітня 2005 року.

Засновники – адміністрація та педагогічний колектив школи, керівник – Вольнов Д.В.

У вітринах музею можна побачити: грамоти воїнів, бойові медалі учасників Великої Вітчизняної війни, книги, авторами яких є патріоти міста Дніпродзержинська та його визволителі. Зібрані речі та листи Героя Радянського Союзу Іллі Ніколенка. В музеї налічується 150 експонатів.

Проводяться вечори-зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни та праці, конкурси пісень воєнних років, захист проектних робіт учнів школи з воєнної тематики; екскурсії, науково-практичні конференції, години спілкування, круглі столи, міські семінари-практикуми для різних категорії педагогічних працівників.

 

Музей бойової слави СЗШ №20 імені О.І. Стовби

Адреса музею: 51909, м. Дніпродзержинськ, вул. О. Стовби, 2

Музей засновано 30 березня1984 року.
Засновник – адміністрація та педагогічний колектив школи, батьківська громадськість, керівник – Шебанов Д.В.
У музеї зібрані особисті речі випускника школи, поета, воїна-інтернаціоналіста, Героя Радянського Союзу Олександра Івановича Стовби, а також нагороди випускника школи Павла Огирчука.
В музеї проводяться екскурсії, які супроводжуються показом відеофільмів (про форсування Дніпра, звільнення України, Берлінську операцію і завершення війни, про війну в Афганістані).
На базі музею проводяться уроки мужності із запрошенням почесних гостей; позакласні заходи, театралізовані вистави з військово-патріотичної тематики, краєзнавча, науково-дослідницька робота учнів.
Музей співпрацює з Баглійською районною радою ветеранів Дніпродзержинська, міською радою ветеранів-афганців, Дніпродзержинським училищем профпідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, народним музеєм ВАТ «Дніпро-Азот».

 

Музей бойової слави СЗШ №29
Адреса музею: м. Дніпродзержинськ, вул. Будівельників 24

Музей заснований у квітні 1988 року.

Засновник – Поліщук Л.І., керівник – Біляєва Л.В.

Музей має дві експозиції: Дніпродзержинський аероклуб ім. В. С. Молокова, діорама «Бій на Аульському плацдармі».
У музеї зберігаються особисті речі аероклубівців, а також інструктора парашутного спорту, викладача аероклубу Дейнеки Анастасії Никонорівни. Цінним експонатом музею є книга вихованця аероклубу, Двічі Героя Радянського Союзу, заслуженого військового льотчика СРСР, генерала-майора авіації Івана Никифоровича Степаненка «Пламенное небо», яку подарувала музею Марія Кузьмівна Сачко, рідна сестра вихованця аероклубу – Героя Радянського Союзу, льотчика Йосипа Сачка, котрий загинув у роки Великої Вітчизняної війни.
Великий інтерес у відвідувачів музею викликає діорама «Бій на Аульському плацдармі». Це унікальне живописне полотно, яке відтворює події жовтня 1943 року, форсування Дніпра в районі Аули – Сошинівка.
В музеї бойової слави проходять екскурсії: тематичні та оглядові; зустрічі з ветеранами та учасниками Великої Вітчизняної війни.

Музей бойової слави 52-го окремого Дніпродзержинського Червонопрапорного,
ордена Суворова танкового полку СЗШ № 30
Адреса музею: 51940, м. Дніпродзержинськ, бул. Героїв, 20
Музей засновано 9 травня 1985 року.
Засновник – колишній директор школи Мітько Л.П та педагогічний колектив школи, керівник – Білоус В.М.
В експозиції музею знаходяться: дублікат бойового прапора 52-го окремого Дніпродзержинського Червонопрапорного, ордена Суворова танкового полку, зброя воєнного часу, рукопис спогадів ветеранів “Ми – Дніпродзержинці”, книга героя Радянського Союзу І.Шкадова «А пам’ять нам спокою не дає», його особисті речі, заповіт учням школи, карта бойового шляху танкістів, листи-нагороди воєнного часу тощо. Всього зібрано 162 експонати.
Традиційними є вечори-зустрічі з ветеранами війни, конкурси пісень воєнних років за участю хору ветеранів Дніпровського району «Журавушка»; захист проектних робіт учнів з воєнної тематики; екскурсії, науково-практичні конференції, години спілкування, "круглі столи". Гуртківці здійснили екскурсії до Волгограду, Москви, переписуються з архівом Німеччини, Австрії, з рідними ветеранів 52-го окремого Дніпродзержинського Червонопрапорного, ордена Суворова танкового полку, учнями шкіл Челябінська, Москви, Волгограда, Грацу, Софії.
Музею присвоєно звання "Зразковий".

Музейний комплекс НСЗШ - інтернату №2 з відділенням для дітей з важкими розладами мови
Школа одна із перших в Дніпропетровській області створила музей казок і кімнату-світлицю, які були представлені на ВДНГ (м. Москва, Росія) у 80 рр. XX ст. Ці музеї відтворили національні традиції українського народу.
Великих зусиль доклали до їх створення талановиті педагоги Семенюк Наталія Василівна, вчитель української мови та літератури, Єфименко Яків Ірмович, вчитель праці. Саме вони представляли освіту міста на з'їздах вчителів СРСР, України. Вагомий внесок у розвиток музейної справи здійснила колишній директор НСЗШ-інт. №2 Нороха Надія Миколаївна, завдяки зусиллям якої музеї стали надбанням не тільки учнівського та педагогічного колективів, але й громадськості міста.
1 вересня 2007 р. створенно музейний комплекс, керівником якого призначено Овчинникову Т.М.
У музеї зібрані архівні матеріали про історію школи. Значне місце займає етнографічний матеріал (старовинний одяг - вишивки, рушники), взуття, побутові речі (миски, глечики, праски тощо), нумізматичний матеріал, історичні документи, книги.

Музей історії державного технічного університету
Адреса музею: 51918, м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпробудівська, 2, тел. (0569)551389

 

Музей засновано 21 вересня 1968 року.
Засновник – адміністрація університету, керівник – Донченко С.П.
Сьогодні у фондах музею зберігається понад 65 книг: підручники України часів СРСР, перші підручники незалежної України, підручники, подаровані університету навчальними закладами інших країн. Його фонди поповнюються документами, грамотами, фотокартками, періодичними педагогічними виданнями тощо.
Проходять зустрічі з ветеранами війни і праці, збори класних колективів, години спілкування, уроки з історії, конференції.

 

Музей історії професійно-технічного училища №22
Адреса музею: 51925, м. Дніпродзержинськ, пр. Пеліна, 10, тел. (05692)30302
Музей засновано 1 вересня 1990 року.
Засновник – адміністрація училища, керівник – Кушнір І.Й.
Серед експонатів музею: спогади старожилів, вчителів, учнів, підручники різних років видання, старі журнали тощо.
Чільне місце в музеї займають матеріали з історії міста різних періодів. Окремим розділом виділено матеріали про учасників Великої Вітчизняної війн. Загалом музейний фонду складає 250 експонатів.

Музей історії металургійного коледжу
Адреса музею: 51931, м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 86, тел. (05692)30712
Музей засновано 7 квітня 1980 року.
Засновник – адміністрація коледжу, керівник – Сатарова О.О.
Музей розкриває історію заснування, розвитку й сьогодення металургійного коледжу. Експонуються фотографії та відомості про директорів, вчителів і учнів, підручники різних років, старі журнали. Окремою юекспозицією представлена історія міста за часів Великої Вітчизняної війні. Тут зібрані спогади ветеранів, їхні особисті речі тощо.

 

Геологічний музей енергетичного технікуму
Адреса музею:51918, м. Дніпродзержинськ, вул. Енергетиків, 36, тел. (0569)551998
Музей засновано 29 серпня 1973 року.
Засновник – колишній директор технікуму Попко Л.В., керівник – Кізенко О.П.
У музеї зібрано понад 850 унікальних зразків корисних копалин Криворізького району, Дніпропетровщини, Закарпаття, Волині, країн колишнього Радянського Союзу. Зразки мінералів експонуються за тематичними розділами. Всього у музеї 1001 одиниця основного фонду.

 

Музей історії технічного ліцею №1
Адреса музею: 1925, м. Дніпродзержинськ, пл. 250-річчя міста, 1, тел. (05692)30015
Музей засновано 18 січня 2001 року.
Засновник – адміністрація ліцею, керівник – Гарник Н.А.
Музейна експозиція розповідає про історію заснування, розвиток і сучасний стан справ технічного ліцею. У ньому зібрані фотографії та відомості про успіхи колективу ліцею та його випускників, підручники різних років, старі журнали.
Одна з експозицій музею розповідає про історію міста в роки Великої Вітчизняної війні, історію піонерської організації та розвитку системи освіти.

Музей українського народного побуту та етнографії СЗШ №3
Адреса музею: 51938, м. Дніпродзержинськ, вул. Матросова, 35, тел. (0569)243952
Музей засновано 14 січня 1988 року.
Засновник – адміністрація закладу та його педагогічний колектив, керівник – Тіщенко Н.М.
Матеріали музею розповідають про історію міста. В експозиції – українська народна вишивка та предмети побуту XVIII – XX століть, матеріали про с. Кам'янське, яке потім стало містом. Ще один розділ присвяченій Великій Вітчизняній війні. Цікавою є колекція українських рушників.

Музей історії НВК №13
Адреса музею: 51900, м. Дніпродзержинськ, вул. Бойка, 42, тел. (05692)21563
Музей засновано 29 вересня 2006 року.
Засновник – адміністрація закладу та його педагогічний колектив, керівник – Дубовська О.П.
В музеї представлені: листи - спогади старожилів, вчителів, учнів, підручники різних років видання, старі журнали тощо. Значне місце займають матеріали про історію міста в різні періоди. Пошуковцями зібрано матеріали про учасників Великої Вітчизняної війни.


                                                                                   Музей історії селища Романкове СЗШ №27

Адреса музею: 51900, м. Дніпродзержинськ, вул. Залізняка, 19, тел. (0569)552173
Музей засновано 28 серпня 2004 року.
Засновник – адміністрація школи, керівник – Турченко О.П.
Матеріали музею розповідають про історію селища. Тут зібрано особисті речі і документи поета, члена Національної спілки письменників України В. Бурхана, документи з історії селища, багато фольклорного матеріалу, експонати, які розповідають про культуру і побут мешканці селища. Також експонуються речі – "свідки" становлення самостійної України. Всього - 1040 одиниць основного фонду.

Етнографічний музей «Обереги» СЗШ №28
Адреса музею: 51918, м. Дніпродзержинськ, вул. Криворізька, 41, тел. (05692)33024
Музей засновано 20 вересня 2004 року.
Засновник і керівник музею – Бублейник Н.М.
Експозицію музею складають гончарні вироби, вироби з дерева, народний одяг, речі домашнього вжитку, вишивки, велика колекція петриківського розпису. Юні пошуковці зібрали багатий етнографічний матеріал, який розповідає про життя і побут жителів міста у минулому. В музеї проходять тематичні заняття з народознавства, народні і родинні свята.

Музей "Моє Лівобережжя"СЗШ №40
Адреса музею:51900, м. Дніпродзержинськ, пр. 50-Річчя СРСР, 3, тел. (05692)61254
Музей засновано 26 квітня 2006 року.
Засновник – адміністрація та педагогічний колектив школи, керівник – Видайко Л.К.
У музеї зібрані експонати, які розповідають про забудову Лівобережжя, історичні етапи життя школи, видатних постатей міста.
Всього в музеї – 2050 одиниць основного фонду.

Музей історії колегіуму №16
Адреса музею:51931, м. Дніпродзержинськ, вул. Сировця, 8
Музей засновано 26 квітня 2008 року.
Засновник – адміністрація та педагогічний колектив школи, керівник – Гевло Л.М., який створював його на громадських засадах.
Музей містить експонати, що відображають життя та творчий шлях видатних випускників та педагогів колегіуму. Тут зберігаються оригінали наукових та художніх праць випускників, фото і архівні матеріалі учнів і педагогів закладу.
Екскурсії музеєм учні проводять декількома мовами.

Музею історії індустріального коледжу
Адреса музею: 51931, м. Дніпродзержинськ, вул. Медична, 10, тел. (05692) 31472
Музей засновано 21 грудня 1967 року.
Засновник музею – адміністрація коледжу, керівник – Крамаренко Т.Б.
Експонати музею - це цінні навчально-наочні посібники для занять з історії України, краєзнавства та занять історико-краєзнавчого гуртка “Камеон”. Вони також використовуються для підготовки методичних матеріалів для викладачів, кураторів, студентів з різних тем.
Матеріали музею, представлені на стендах, у вітринах, в турнікетах, альбомах, використовуються при вивченні таких тем курсу історії України, як “Україна у другій половині ХІХ і на поч. ХХ ст.”, при висвітленні періодів громадянської та Великої Вітчизняної війн (зокрема, матеріали про події революції 1917 року в Кам’янському, про визволення України і битву за Дніпро), післявоєнної відбудови. В краєзнавчому розділі представлені фотографії видатних людей Дніпродзержинська, викладачів і співробітників, які були учасниками війни, їх особисті речі, документи, нагороди. В музеї експонується зброя, інші реліквії воєнного часу, знайдені слідопитами коледжу на місцях боїв або подаровані ветеранами.
На базі експозиції та фондового зібрання організується науково-освітня та масово-виховна робота. Провідне місце в ній належить екскурсіям, які є навчальними, позапрограмними, тематичними та оглядовими.

Літературний музей Олеся Гончара СЗШ № 25
Адреса музею: 51928, вул. Інтернаціоналістів, 10, тел. (05692)97273
Музей засновано 19 жовтня 2007 року.
Засновник музею – адміністрація школи, учнівський та батьківський колектив, керівник – Маляренко С. О.
Зібрані експонати складають експозиції музею, а саме, “Дитинство”, “Харківський період”, “Велика Вітчизняна війна”, “Дніпропетровщина в долі Олеся Гончара”, “Собор”, “О.Гончар – депутат Верховної Ради, голова Спілки письменників України”, “Олесь Гончар – людина“, “Бібліотека музею”, “Історія створення музею О.Гончара”, „Літературна Дніпропетровщина”.
У музеї проходять урочисті посвяти в Барвінчата, прийом до дитячої громадської організації «Козаченьки», зустрічі з цікавими людьми, захист творчих робіт наукового товариства «Творча феєрія», перші уроки першокласників, останні уроки одинадцятикласників, виставки учнівських робіт, присвячених творчості Олеся Гончара, тематичні тижні, семінари, учнівські конференції

Музей Українського козацтва та історії школи СЗШ № 10
Адреса музею: 51917, пр. Аношкіна, 12, тел. (05692)33383
Музей засновано 18 травня 2007 року.
Засновник музею – адміністрація школи, керівник – Хріпко В. Г.
Музей Українського козацтва та історії школи має два основних тематичних напрями: «Козаччина – феноменальне явище світової історії», «Дорога довжиною у століття».
У музеї представлені експозиції: «Козакові Січ – мати, а Дніпро – батько», «Козацькі духовні скарби», «Як жили та воювали козаки», «Козацькі символи та клейноди», «Козацька зброя», «Макет Запорізької Січі», «Відродження Українського козацтва», - які висвітлюють славні сторінки історії Українського козацтва, знайомлять із звичаями та побутом козаків, фактами біографії найвідоміших гетьманів, діяльністю сучасних козацьких формувань.
Членами Ради музею створена пересувна експозиція, присвячена 70-им роковинам Голодомору в Україні. Членами Ради шкільного музею зібрано 19 свідчень у свідків Голодомору 1932-33 років. Відеофільм «Голодомор у Дніпродзержинську», знятий вчителем історії Бєляніновою А.М., демонструвався учням 8-11 класів.
Екскурсоводами шкільного музею проводяться екскурсії, семінари-практикуми для керівників музеїв загальноосвітніх шкіл та позашкільних закладів міста, щороку відбувається урочисте підведення підсумків загальношкільного конкурсу «Учень року».

Музей історії гуманітарної гімназії № 39 міста Дніпродзержинська
Адреса музею: 51940, б-р. Будівельників,15, тел. (05692)64439
Музей відкрито 18 листопада 2005 року.
Засновник музею – педагогічний колектив гімназії, керівник – Юрченко Т. В.
Вся експозиція складається з 10 розділів, які розкривають історію педагогічного колективу школи з 1980 року, коли була відкрита школа, до сьогодення. Основними розділами експозиції музею є: „Так все починалось”, „На крилах натхнення”, „На шляху перетворень”, „Від творчого директора”, „Через творчого вчителя”, „До творчого учня”, „Собори наших душ”, „Гімназія ХХІ століття”, „Євроклуб „Європейська єдність”, „Наші здобутки”.
В арсеналі музейних заходів багато цікавих форм роботи. Це уроки, виховні години, виставки, педагогічні читання, зустрічі з цікавими людьми. В педагогічному музеї відбулися зустрічі з художником міста Сергієм Бабичем, письменником Ігорем Паньковим, поетесою Ганною Купрій, випускницею нашої школи, з Катериною Бурчак, матір’ю загиблого в Афганістані випускника Валерія Бурчака та інші. Були оформлені виставки для учнів: „Чарівний світ дитинства”, „Подорожуємо музеями Європи”. Традицією стало проведення екскурсій для учнів і батьків.
Заняття у музеї – одна з найважливіших видів виховної роботи. Кожного року для гімназистів усіх класів проводяться „Тижні музею”. Для наймолодших гімназистів підготовлена екскурсія „Ми знайомимось з музеєм”. Працює в гімназії гурток „Юні музеєзнавці”. Тут учні вивчають основи музеєзнавства, принципи розвитку, типи та профілі музеїв, навчаються майстерності проведення екскурсій.

Міжшкільний екологічний музей Дитячого екологічного центру
Адреса музею: м. Дніпродзержинськ, вул. Кільцева, 3, тел. (0569)551754
Музей засновано у 1995 році.
Засновник музею – колектив центру, керівник – Гаврилюк А. І.
Міжшкільний екологічний музей – це єдиний міжшкільний екологічний музей в місті, області і в Україні. В основу створення музею закладені місцеві краєзнавчі умови та кризове екологічне становище в Дніпропетровській області і, особливо, в Дніпродзержинську.
Експозиція музею відповідає сучасним науковим і естетичним вимогам, висвітлює актуальні і болючі екологічні проблеми Дніпродзержинська. Вона налічує біля чотирьох тисяч справжніх експонатів, 217 з яких підлягають включенню до Музейного фонду України. Екомузей розташований в п’ятьох залах. Зала 1 «Природа і первісна людина», зала 2 «Розвиток землеробства на Дніпропетровщині», зала 3 «Проблема харчування – екологічна проблема», зала 4 «Екологічний стан м. Дніпродзержинська», зала 5 «Дніпропетровщина заповідна».
В практиці використовуються освітньовиховні і просвітницькі можливості музею шляхом впровадження спеціальної наукової дисципліни – музейної педагогіки. Навчальна робота – це нетрадиційна форма навчання і виховання дітей. Основним прийомом в роботі є оглядова або тематичні екскурсії (уроки з біології, екології, географії, історії України, народознавства, хімії). Виховна робота – це різноманітні масові заходи (свята, тематичні вечори, конференції, зустрічі з вченими, конкурси, екологічний театр, агітбригади).

Музей історії НВК №7
Адреса музею: 51922, м. Дніпродзержинськ, вул. Ніжинська, 7, тел. (05692)33358
Музей засновано 19 березня 2009 року.
Засновник музею – Лисенко М. І., керівник – Матухно Л. А.
Музей має кілька експозиційних розділів: «Дорога знань і здобуття». У рамках цього розділу зібрані матеріали, що розповідають про перші роки існування школи; «О жар душі - учительській вогонь». Розділ присвячений педагогічному колективу школи. Учителям, які колись працювали і зараз працюють в стінах школи; «Творимо разом, діємо разом» - розділ розповідає про систему виховної роботи в школі, організації учнівського самоврядування (жовтенята, піонери, комсомольці); «Велика шана тим, хто виборов нам право на життя» - розділ присвячений військово-патріотичному вихованню у школі; «Талановиті розумом і серцем» - галерея видатних випускників школи; «Калейдоскоп шкільного життя» у цьому розділі розповідається про життя школи на сучасному етапі.
У музеї проводяться екскурсії, фотовиставки, музейні уроки, тематичні виставки, співпраця з музеями навчальних закладів, тематичні екскурсії.

 

Музейний комплекс «Джерело» СЗШ №19
Адреса музею: 51900, м. Дніпродзержинськ, вул. Волзька, 1
Музей засновано 22 листопада 2010 року.
Засновник музею – Сухракова Л.Ф., керівник – Костогриз М.В.
Музейний комплекс «Джерело» складається з таких кімнат: етнографічна кімната «Криниченька», кімната бойової слави, кімната робітника. Є виставочна зала, де постійно змінюються тематичні експозиції, галерея кімнатних рослин.
Етнографічна кімната оформлена відповідно канонів організації українського національного житла, нараховує близько 500 експонатів. Кімната умовно поділена на дві частини: одна – зразок світлиці, інша – зразок подвір’я.
У музейній кімнаті бойової слави 5 експозицій. За тематикою вони поділені: «Головне - пам’ятати», «Дніпродзержинськ у полум’ї війни», «Схиляємо голови низько», «Сини Вітчизни – рівняємось на вас», «Ви подарували нам життя».
На базі музейного комплексу проводяться свято Святого Миколая, уроки з образотворчого мистецтва, художньої культури, де учні ознайомлюються з декоративним мистецтвом, особливостями національного одягу, побутом українців; проводиться дослідницька робота.
Систематично поповнюються фонди музейного комплексу, шляхом проведення експедицій, походів, екскурсій, здійснюється облік музейних предметів, забезпечується їх збереження, поповнюються експозиції та виставки.

 

Історико-етнографічний музей СЗШ № 38
Адреса музею: 51990, смт. Карнаухівка, вул. Пушкіна, 14б, тел. (05692)7-91-65
Музей засновано 25 вересня 2004 року.
Засновник музею – колектив школи, керівник – Пацюк С. О.
В музеї представлені такі експозиції: „У джерел заснування” – містить інформацію про виникнення селища Карнаухівка, перших мешканців, церкву Святої Великомучениці Варвари ); „Етнографічний куточок” – (демонструє речі побуту, розповідає про традиції мешканців селища); „Становлення селища” – розповідає про розвиток селища в ХХ ст., будівництво школи; „Карнаухівський плацдарм” – містить інформацію про героїчний подвиг визволителів селища під час Великої Вітчизняної війни; „Пам'ять народна” – розповідає про будівництво пам'ятника загиблим воїнам ВВВ в селищі Карнаухівка.
Основними формами роботи музею є пошук нових відомостей з історії розвитку і становлення селища Карнаухівка; збір інформації у корінних мешканців селища; пошук і подальше збереження пам'яток історії, культури і природи, які мають наукову, історичну, художню чи іншу культурну цінність; залучення учнівської молоді до участі у науково-дослідницьких експедиціях.
Найцікавішими заходами музею є тематичні екскурсії, уроки мужності, зустрічі з ветеранами, уроки народознавства.

 

Музей спортивної та трудової слави Дніпродзержинського коледжу фізичного виховання
Адреса музею: 51909, м. Дніпродзержинськ, вул. Тельмана, 17, тел. (05692)70214
Музей засновано 15 листопада 2010 року.
Засновник музею директор коледжу фізичного виховання Чибісов В. І., керівник – Назаренко І. В.
У музеї представлені наступні експозиційні розділи, а саме, „Сторінки історії”, „Вони захищали Вітчизну”, „Гімнастика” – розповідає про видатних спортсменів - гімнастів та викладачів, які навчалися в коледжі; „Легка атлетика” – видатних спортсменів – легкоатлетів та викладачів, які навчалися в коледжі; „Спортивні одноборства” – видатних спортсменів – борців та викладачі, які навчалися в коледжі; „Важка атлетика” – видатних спортсменів – важкоатлетів та викладачів, які навчалися в коледжі; „Плавання” – видатних спортсменів - плавців та викладачів, які навчалися в коледжі.
Основною формою роботи музею є залучення молоді до пошукової, краєзнавчої, спортивної роботи, формування соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого коледжу його працівників, студентів, формування всебічно розвиненої особистості засобами фізичної культури і спорту, розширення і поглиблення загальноосвітньої та професійної підготовки молоді засобами позакласної роботи, проведення культурно-освітньої роботи серед молоді, інших верств населення. Зустріч почесних гостей та випускників навчального закладу минулих років.