Бібліотека-філіал №4
вул. Єрмака, 9 тел. 2-72-12
площа – 230 кв.м.
штат – 3
завідуюча бібліотекою - Карабут Тетяна Андріївна
10.00 – 17.00, вихідний день – субота
Бібліотечний фонд – 37779
Читачі – 1923 

Історія бібліотеки:

Бібліотека-філія №4, яка працює по вулиці Бурхана,9 з 1998 року, утворилася шляхом злиття двох бібліотек: бібліотеки-філіалу №4 для дорослих та дитячої бібліотеки-філіалу №10.
Бібліотека була заснована у 1966 році, як 5-та міська бібліотека по вул. Димитрова,7. Деякий час бібліотеку очолювала Бадліна О.Г. (1936 р. н.), пізніше до 1979 року - Губська М.О. У 1979 році її змінила Бойко Н.М. (1954 р.н.), а з 1986 року і до моменту злиття Власенко Е.І. (1946 р. н.). Штат бібліотеки на цей час – 4 бібліотечних працівника.
Філія №10 була заснована в 1968 році на вулиці Звенигородській,25 – (у 1977 році вулицю перейменували на вул. Бойко), як 4-та міська дитяча бібліотека. Першою завідуючою була Кучук З.М. (1934 р. н.). Вона працювала до 1978, потім її змінила Заболотнікова В.О. (1937 р. н.). Під час її роботи завідуючою, відбулася централізація бібліотечної системи, їй на зміну прийшла Лобанова Г.Ф. (1951 р. н.) - очолювала бібліотеку на протязі двох років, протягом шести наступних років завідуючою бібліотеки була Бур’яненко Л.О. (1954 р. н.), а з 1988 року і після об’єднання філій в 1997році – Камишанська О.В. (1946 р. н.).
У 70-ті та 80-ті роки бібліотека працювала за традиційними напрямками : героїко – патріотичний, правовий, трудове виховання, моральне-етичне виховання, пропаганда літератури на допомогу шкільній програмі. Багато проводилось бібліотечних уроків. В бібліотеці працював ляльковий театр «В гостях у казки». Традиційною була робота влітку з пришкільними дитячими таборами.
Після злиття в 1998 році бібліотечний фонд становив понад 75 000 примірників. Велика кількість книжок була застаріла за змістом та фізично зношена. І тому, значна робота проводилась протягом двох років по приведенню бібліотечного фонду в належний стан.
1999 рік пройшов під знаком 200 річчя О. С. Пушкіна. Цій події були присвячені книжкові виставки, огляди літератури, літературні подорожі. Підсумком проведеної роботи став літературно-музичний вечір «Земли полуденной волшебные края», присвячений темі «Пушкін і Україна».
В 2000 році м. Дніпродзержинську виповнилося 250 років. Бібліотека відзначила цю дату низкою заходів: краєзнавчими читаннями «В назвах вулиць історія міста» і тематичним вечором «У тім краю, де серця рідна пристань».
У 2001 році на День екології ми запросили до себе в гості представників громадської екологічної організації нашого міста «Голос природи», які розповіли дітям з табору відпочинку чим кожен з нас може допомогти рідній природі і навколишньому середовищу. Учасники заходу дискусійним шляхом дійшли згоди, що етичні норми і правила рівним чином розповсюджуються, як на взаємодію людей між собою, так і на взаємодію зі світом природи,що в свою чергу, вплинуло на вибір в подальшому спрямування нашої роботи.
2003 рік пройшов у бібліотеці під знаком Ярослава Мудрого. Заходи, об’єднані цією темою, проводились протягом року: Тематична година «Чому князь Ярослав називається мудрим?», Ерудит-лото «Діла давно минулих днів», Обговорення-віче «І сили всі вітчизні присвятить».
Важливою подією 2004 року стало відзначення 190 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Одним з ключів для розкриття таємниці творчості митця є інтерес до особистого життя видатної людини, до того, кого і як вона кохає. Саме цьому був присвячений літературний вечір «Любові пам’ять незабутня». Активну участь бібліотека прийняла у міському Святі книги.
В 2005 році 150 річчя від дня народження Дмитра Яворницького бібліотека відзначила такими заходами: Інформаційною годиною «Збирач скарбів народних», Вікториною «Згадаймо,що ми браття козацького роду», Літературним вечором «Славний Нестор Запорожжя» з залученням очевидця подій Мельниченка Б.П. і письменника, краєзнавця Слоневського О.Ю.
З 2007 року, коли відзначався Рік планети Земля, ми стали працювати під девізом «Землю врятує любов». На перший план виходить ознайомлення з правилами екологічно грамотної поведінки в природі, використовуючи засоби художнього слова. Напрямок «Читаючи пізнаємо світ» трансформувався в просування літератури екологічного спрямування. Мінялись і форми роботи від тематичних, інформаційних годин, екологічних подорожей,вікторин до поетичних годин і коментованих читань. Від інформативних форм перейшли до морально-етичного спрямування бібліотечної роботи. Багато років при підготовці масових заходів працівники бібліотеки спиралися на науково-популярну літературу, а великий масив художніх творів залишався поза увагою, які за своєю тематикою і силою впливу на емоційну сферу слухачів і читачів, на естетичні відчуття, відчутно перевершує першу.
Роком планети Земля і Роком Жаби був оголошений 2008 рік і в цьому року почали активно використовувати твори художньої літератури в екологічній роботі. Створили тематичну поличку-вікторину «Тварини – герої книжок», провели екологічну годину «Чому жаба царівна?», де з’ясовували чому, така на перший погляд, малоприваблива істота є не лише об’єктом наукових досліджень, а і героїнею цілої низки літературних творів.
Проведення цих заходів сприяло відродженню цікавості до популярних раніше і майже забутих сьогодні книжок Чехова А.П.,Купріна О. і. , Гаршина В., Бехлерової Г., Сетона- Томпсона Е. та ін.
У 2010 році до Всесвітнього Дня Землі була проведена літературна година «Мовою квітів», до якої оформили книжкову виставку «Для життя потрібне Сонце, Свобода і Маленька Квіточка», де були представлені казки, героїнею яких є та чи інша квітка: Андерсен Г-Х. «Ромашка», Українка Л. «Лілея», Шевчук В. «Панна квітів», та ін..
До 25-ї річниці Чорнобильської трагедії у 2011 році, провели поетичну годину-реквієм «Весна в Чорнобилі, весна», а до Дня Землі і міжнародного року лісів поетичну годину «Краса врятує світ», де за допомогою поетичних творів пробуджували почуття любові до оточуючого світу, та відповідальності за долю своєї країни. Під час проведення обох заходів звучали поезії неперевершеної Ліни Костенко.
Екологічний напрямок роботи тісно взаємозв’язаний з краєзнавчою роботою, так як екологічні питання надзвичайно актуальні для нашого регіону.
Другого липня 2009 року на базі нашої бібліотеки відбувся семінар «Краєзнавство в бібліотеці: проектна методика», учасників якого було ознайомлено з результатами дослідження про причини зсуву у Самишиній балці.
На протязі декількох років ми накопичували матеріали про рідний край, виокремили краєзнавчий фонд, наповнювали тематичні папки, накопичили великий об’єм матеріалів, а в 2007 році зробили спробу створити бібліографічні покажчики, відштовхуючись, від найчастіших запитів користувачів: «Голос степу широкого» (Загадки топоніміки нашого краю), та «Маленькі річки – велике багатство» (річки і озера нашого краю). У 2009 році спробу закріпили, створивши покажчик «Ця земля нам іще подарує світанки» (Про рослинний і тваринний світ області). І завершили цю своєрідну серію покажчиком «Скарби Дніпропетровщини заповідної» (про природоохоронні території області).
Активно працювати з краєзнавчою тематикою ми почали, ще 2005-го року, коли громадськість відзначала 150-річчя від дня народження Дмитра Яворницького. До цієї дати була проведена низка заходів підсумком якої став літературний вечір «Славний Нестор Запорожжя», на який були запрошені: очевидець Мельниченко Б.П. і Слоневський О.Ю. краєзнавець. Краєзнавчу подорож, яку форму роботи почали використовувати з 2006 року. Першою з таких подорожей стала «Мандрівки старим Кам’янським» за новою книгою Миколи Чабана. Краєзнавчу подорож ми вдало використовували у нашій співпраці з ЦТК «Горицвіт», краєзнавчі експедиції якого були співзвучними тематиці наших подорожей. Так у 2010 році в експедиції «Пізнай свою країну» було проведено дві подорожі: «Кам’янські етюди» та «Шляхами подвигу і слави». У 2011році взяли участь у краєзнавчій експедиції «Моя Батьківщина Україна», провівши такі подорожі: «Джерела знань про рідний край» і «Про що шумить тополька».
Деякі аспекти краєзнавства: історичний, екологічний та літературний знайшли своє відображення в цільовій краєзнавчій комплексній програмі «Мій рідний край – душі розрада» розрахованій на учнів і студентів мікрорайону і втіленій у життя у 2008 і 2009 роках.
Метою ЦКП було збирання, зберігання, надання користувачам інформації про історико-культурну спадщину міста. Виконання програми сприяло створенню позитивного іміджу бібліотеки серед мешканців мікрорайону, інформуванню потенційних користувачів про краєзнавчі ресурси бібліотеки, пробудженню інтересу до вивчення історії,природи рідного краю. В процесі виконання програми плідно співпрацювали з НВК№13,музеєм історії та бібліотекою Металургійного коледжу,ЦТК «Горицвіт».
Була проведена велика підготовча робота: організація рекламно-виставочного простору, створення і оновлення книжково-ілюстративних виставок, упорядковані та поповнені тематичні папки, краєзнавча картотека.
Для учнів НВК№13 і студійців ЦТК «Горицвіт» організовано зустрічі з поетами літ.студії «Факел»,проведено літературні години присвячені письменникам-ювілярам –М.Чабану, В.Савченку і А.Кащенку. Провели екологічну подорож і створили тематичний бібліографічний покажчик «Скарби Дніпропетровщини заповідної».
З 2007 року завдяки творчій співпраці з Саранчуком В.М. протягом двох років проводились для читачів бібліотеки літературні гостини – зустрічі з членами літературної студії «Факел»: Тулуповою Р.Ф., Закатіною І., Орлянською Л., Жупановим В., Шалигіним О.,ПузатовоюА.,Саранчуком В.М.

Бібліотека сьогодні

Сьогодні бібліотека-філія розташована в одній будівлі з дитячою художньою школою ім. Першудчева на вул. Бурхана,9 ,та займає загальну площу - 230м2. Бібліотека обслуговує дорослих та дітей прилеглого мікрорайону, та має три структурних підрозділи: читальний зал на 26 читацьких місць, абонемент та дитячий відділ. На 1.01.2012 року бібліотечний фонд складає 34608 примірників, книговидача 36483, кількість обслугованих користувачів 2077.
Головні партнери: НВК №13, ЗОШ №18, Дошкільне відділення НВК№13 «Перлинка», Дитячий садок №21 «Струмочок», Дитяча художня школа ім. Першудчева, Центр туризму та краєзнавства «Горицвіт». Щорічно ми проводимо з ними низку заходів, згідно програми діяльності бібліотеки, а також координуємо роботу з партнерами, враховуючи їх побажання.
В роботі бібліотеки сформувалися три основних напрямки просування книги і читання: «письменник і його книга», «читаючи пізнаємо світ», «свою Україну любіть». З плином часу робота зазнавала змін, набували актуальності нові напрямки, так в історичному напрямку на перший план вийшла історико-краєзнавча робота, популяризація відомостей про рідний край.
З метою пробудження цікавості до вивчення історії рідного краю для студентів металургійного коледжу проведена краєзнавча подорож у 2010 році за участю члена краєзнавчого товариства «Кам’янське - Дніпродзержинськ», краєзнавця Подзерка І.В. «Як виникло наше місто».
З метою поповнити уявлення дітей про героїчне минуле і сформувати емоційне ставлення до пам’яті про загиблих героїв, до Дня Перемоги і Дня визволення міста ми проводили зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни. З них запам’яталися найбільше: зустрічі з Фроловим Г.Д., Плєшковим А.М., Рубіним Б.І.
В 2009 році у фонді нашої бібліотеки з’явилася чудова книжка М.А. Андріанова «Філософія для дітей», зміст якої підказав нам теми для обговорення дуже важливих питань з дітьми. Тому ми, маючи досвід голосних читань, створили цільову бібліотечну програму «Скарби людського серця», відштовхуючись від змісту книжки. При створенні Програми ставили завдання: не стомити дитину, дохідливо обґрунтувати практичність етичних і естетичних норм і законів, допомогти зрозуміти себе і своє місце в житті. Працювали за цією Програмою в 2009-2010 роках з учнями 3-4-х. класів НВК№13. Працювали у двох напрямках: книжкова етико терапія (голосні читання з обговоренням казок та оповідань) і зустрічі з прекрасним(екскурсії в художню школу на уроки А.І.Фуштей).
А всебічно вивчивши склад наявних книжок у дитячому відділі, вирішили продовжувати і далі формувати моральні основи дитячої особистості засобами художнього слова. За наступною цільовою бібліотечною програмою «Добро починається з тебе» ми працюємо в 2011-2012 роках. Твори українських дитячих авторів:М.Чабанівського,В.Близнеця,О.Буценя, А.Дімарова і Ю. Ярмиша, які увійшли до неї, розвивають уявлення дітей про чуйність і справедливість. До уже традиційних, книжкової етикотерапії та зустрічей з прекрасним, додалися подорожі країною «Злагода» і рефлексія (самоаналіз) «Дерево добра» за участю дитячого психолога. Програму розрахували крім вихованців НВК№13 ще і на учнів молодших класів СЗОШ№18.
При НВК№13 , нашому головному партнеру по співпраці, існує Дитяче відділення «Перлинка». Морально-етичний напрямок-головний в роботі цього закладу. Стимулювати інтерес дошкільнят до читання нам допомагають казки, невеличкі оповідання, вірші. Під впливом почуттів, які пробуджують книжкові герої, дошкільнята вчаться мислити словами.
В 2012 році ми стали працювати і з дитячим садком №21 «Струмочок.»
Літо – пора відпочинку і розваг. Тому бібліотека підпорядковує свою роботу відповідно до умов літнього часу. За традицією дитячий відділ перетворюється в кімнату дозвілля для відпочивальників літніх пришкільних таборів: ЗОСШ №18, 13, 12, 7, 4. В роботі з ними ми поєднуємо сеанси читання з ігровими формами роботи: вікторинами, конкурсами тощо. А в 2011 році ще і переглядали з дітьми діафільми створені на основі казок і літературних творів. Так, робота нашого ретро – кінозалу теж була спрямована на просування книги і читання.
Бібліотека з моменту нашого переїзду знаходиться в одному приміщенні з Дитячою художньою школою ім. Першудчева. Через обмеженість фонду бібліотеки художньої школи учні та викладачі послуговуються фондами нашої бібліотеки. Читають художню літературу і звертаються з тематичними запитами для проведення занять у своїх групах. Завдяки такій співпраці викладачі та 6 груп учнів ДХШ стали нашими постійними користувачами.
В 2011 році бібліотека отримала довгоочікуваний комп’ютер з підключенням до мережі Інтернет. Ми тепер маємо змогу як найповніше задовольнити потребу користувачів в отриманні інформації.
Почали практикувати нові форми роботи — відеоекскурсії на тему «Дивосвіт України». А в «Читальному кінозалі» пропонуємо перегляд фільмів та мультиків на літературній основі, за шкільною програмою і тих, що дивились колись батьки.
В 2012 році у місті проходять громадські обговорення «Бібліотека нашої громади:сучасне і майбутнє» в якому працівники бібліотеки приймають активну участь. Було проведене опитування жителів нашого мікрорайону: у фокус-групі, на зупинці «Готель Зоря», телефонне опитування, анкетування, збір пропозицій що до покращення роботи бібліотеки.