Памятники Кам'янського -Дніпродзержинська

Пам'ятнік "Прометей розкутий"

Скульптор – Петро Євлампійович Куценко, член Національної спілки художників України за моделлю О.Сокола

Місце знаходження – м. Дніпродзержинськ, на розі пр. Леніна і   пр.Пеліна.

Дата відкриття – 3 червня 2000 р. 

Характеристика пам’ятника:
- висота фігури з плинтом до верхівки полум’я смолоскипу – 515 см;
- матеріал – бронза;
- техніка – лиття;
- постамент – граніт, розмір 11,6 х 2,8 м з написом: «Мы победили потому, что лучшие люди всего рабочего класса и всего крестьянства проявили невиданний героизм…Совершили чудеса храбрости, перенесли неслыханные лишения, жертвовали собой». В. І. Ленін;
- вічне полум’я – діаметр 2,1 м;
- чотири меморіальні дошки – 0,9 х 3,2 м;
- колона висотою 21,92 м;
- стела – граніт з написом: «Вы миру свет подарили, мир вам бесмертие дарит». 
Пам’ятник «Прометей» задуманий як пам’ятник революціонерам, що загинули в роки громадянської війни у Кам’янському (Дніпродзержинську). Його було встановлено 6 листопада 1922 р. на місці поховання більшовиків, які загинули в 1919 р. : Михайла Івановича Арсенічева, Івана Миколайовича Харитонова, Федора Прокоповича Сировця, Володимира Івановича Титаренка. Ці перші прізвища, які були занесені на постамент пам’ятника. 
Пізніше біля підніжжя пам’ятника були поховані активні учасники боротьби за становлення радянської влади: Андрій Андрійович Безпалов, Ісаак Малахович Бєсєдов, Степан Федотович Карчевський, Микола Іванович Заварихін, Олексій Кузьмич Губа.
      Скульптор пам’ятника –Олексій Якович Сокол, народився в 1872 в селі Скопці (нині – Веселинівка Київської області), закінчив Академію мистецтв у Петербурзі (1911 р.). Учасник багатьох міжнародних конкурсів та проектів. Серед них розпис собору Святого Миколая, будинку по пр. Пеліна та заводоуправління ДМЗ.
Фігуру Прометея відливав ливарник Гречнєв Сергій Васильович. 
У 1968 р. площа і частково пам’ятник були реконструйовані. Біля підніжжя монумента запалав Вічний вогонь. У 1970 р. поряд з пам’ятником встановили стелу: «Вы миру свет подарили, мир вам бессмертие дарит». Її автори: - архітектор Кримцов А., художник Келлер М.
 У 2000-му році Дніпродзержинськ урочисто відзначав своє 250–річчя. Тоді ж звернули увагу й на пам’ятник «Прометей». Спеціальна комісія визнала його аварійним. За минулі роки внаслідок високої агресивності оточуючого середовища пам’ятник зазнав значних пошкоджень і деформацій, а саме глибока корозія, втрати по всій довжині лівої ноги, стегна і боку; практично відсутній правий лікоть, тріщина основи, на якій стоїть монумент, відсутність частини крила у орла. Такі дефекти робили неможливою реставрацію пам’ятника.
 З метою збереження пам’ятника для майбутніх поколінь було прийнято рішення про реконструкцію пам’ятника та площі.
 За відродження пам’ятника взялися спеціалісти Дніпропетровського приватного підприємства «Арта», які займаються реставрацією, виготовленням скульптур та ліпних прикрас. Директор «Арти» - скульптор, член Національної Спілки художників України Петро Євлампійович Куценко, особисто очолив бригаду, зайняту відновленням памятника. Творці практично створеної заново статуї - П. Є. Куценко і його помічник І. Кущ створили гіпсову модель фігури «Прометея». По зробленій ними моделі фігуру відлили з бронзи по частинам в фасонно- ливарному цеху Дзержинки, а зварювальні роботи провели в цеху з ремонту металургійного обладнання № 3. Тим часом йшли роботи по ремонту постаменту і п’єдесталу пам’ятника, які велися робітниками БУ-104 ВАТ «Дніпростальконструкція» по замовленню УКСа ВАТ «ДМКД».
 Так, на оновленій колишній Базарній площі 16 травня  з’явився другий Прометей. А скульптуру роботи Сокола відвезли до Музею історії міста, де вона пролежавши цілих дев’ять років, була  відреставрована заслуженим художником України Гарніком Ашатовичем Хачатряном   і зайняла почесне місце в музеї просто неба «Історія міста у знаках і символах» на   території музею історії Дніпродзержинська.Цікаво, що для реставрації він використав сучасну технологію... ремонту автомобілів — відшкрябав чавунне «тіло» від іржі та бруду, а в деяких місцях майстерно приварив металеві деталі, виготовив новий факел замість загубленого колишнього, покрив поверхню Прометея захисним шаром та фарбою. Відповідальна місія – встановити відновлену статую Прометея на її почесне місце – знову була доручена (як і її демонтаж) А. С. Біляєв, а також одній з найкращих бригад БУ-104.
 І ось високо піднятий смолоскип в руці титана яскраво засяяв під сонячними променями. 
А скульптуру роботи Сокола відвезли до Музею історії міста, де вона пролежавши цілих дев’ять років, була  відреставрована заслуженим художником України Гарніком Ашотовичем Хачатряном   і зайняла почесне місце в музеї просто неба «Історія міста у знаках і символах» на   території музею історії Дніпродзержинська.
         Цікаво, що для реставрації він використав сучасну технологію... ремонту автомобілів — відшкрябав чавунне «тіло» від іржі та бруду, а в деяких місцях майстерно приварив металеві деталі, виготовив новий факел замість загубленого колишнього, покрив поверхню Прометея захисним шаром та фарбою. 
 Цю подію багато хто вважає символічною — саме з цим Прометеєм Дніпродзержинськ пережив багато незгод, і саме він стане своєрідним  янголом–охоронцем  міста.

 "Розірване серце"
                       «Розірване серце»… Так назвав Г.Хачатрян пам’ятний знак жертвам трамвайної аварії 1996 р., яка забрала в небуття більше 50 людських життів. Ці поняття персоніфікувалися в розірваній стрічці трамвайної колії, яка окреслила людське серце.
2 червня 1996 р. місто було вражене страшною трагедією – сталась трамвайна аварія небаченого масштабу. В час «пік» вагон маршруту 2-А (спеціально відправлений для розвантаження графіку «шістки») був переповнений. І відмовили гальма. В момент аварії загинули 29 чоловік, 119 отримали важкі травми.
Масштаб трагедії сколихнув всю країну. 3 червня були скасовані святкування на честь прийняття Конституції, п’ять днів країна була в жалобі.
До 4-ї річниці трагедії на місці аварії був встановлений пам’ятний знак – понівечені колії символізували жахливий кінець маршруту.
По задуму авторів, матеріалом для виготовлення знаку повинні були слугувати справжні колії, але були замінені легкими, тонкими смугами металу – не дай Боже який-небудь автомобіліст втратить керування – знак пом’якшить удар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Разорванное сердце" Днепродзержинска

   
Пам'ятник Т.Г. Шевченку             
Відкриття 401 пам’ятника Т.Г.Шевченку відбулося в м. Дніпродзержинську в рамках святкування 250-річного ювілею міста 3 червня 2000 р.     Його автор – член національної Спілки художників України, скульптор Гарнік Ашотович Хачатрян, який постійно проживає і працює в м. Дніпродзержинську, архітектори – Юрій Васильович Бєлобородов і Олександр Тимофійович Чегорка, член національної Спілки художників України.     Над проектом пам’ятника Т.Г.Шевченку автор працював вісім років, створивши декілька його варіантів. За основу було взято найбільш вдалий у художньому відношенні ескіз. Роботи по його втіленні в матеріал розпочалися безпосередньо перед ювілеєм і були виконані в рекордно короткий строк: з 10 березня по 2 червня 2000 р. Для порівняння: термін виконання подібних монументальних пам’ятників– 8-10 місяців.                                                                                                              

Незадовго перед відкриттям пам’ятника О.Чегорка висловився так: «Хачатрянів Кобзар буде зодягнутий у шинель, - стрімкими, різкими лініями зображений ненависний цей одяг. Як контраст між душею поета і державною муштрою, волею і неволею. Шинель розстебнута, Тарас немов виривається з неї, і дивиться на нащадків без докору – не так «прадідів великих – правнуки погані», інакше «і мертвим, і живим, і ненародженим землякам» своїм заповідає волю і щастя.»

            Основні його параметри: висота сидячої фігури – 230 см, вага: 1100 кг, нижній постамент з полірованого граніту – 400 * 400 см, постамент у вигляді каменю: 270 *75 см. Граніт з Токієвського кар’єру Дніпропетровської області.

           28 травня 2000р. пам’ятник було встановлено біля театру, на постійному місці, де він стояв під простирадлом до відкриття 3 червня 2000 р.

           У церемонії відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку брали участь Президент України Л.Д.Кучма і Президент Казахстану Н.А.Назарбаєв.


 
Днепродзержинский памятник Шевченко
Памя'тник "Камянский Мамай":
            

Памятник присвячено 260-річному ювілею нашого міста. Історія не зберегла зображень козаків-першопоселенців Камеона, Романа, Тритуза і Карнауха, які в XVII-XVIII сторіччях заснували села, що увійшли до складу сучасного Дніпродзержинська. Тому ми, сучасники, можемо вважати образ народного героя Мамая, який втілив в собі уявлення про риси справжнього козака – відвагу і розум любов до пісні і рідного краю, готовність в будь-який момент виступити на боротьбу з ворогами, узагальненою пам’яттю про наших предків. 

           Скульптурну композицію встановлено на примузейній території в центрі міста - на проспекті Леніна. «Ми були здивовані, як органічно ця скульптура вписалась в архітектурний ансамбль музею історії міста»,- відзначила Н. М. Буланова.

            «Кам’янський Мамай» зображений у вигляді барельєфної стели в шароварах і з кобзою. Його автори - художник і скульптор з міста Краматорська Донецької області, член Національної спілки художників України В’ячеслав Гутиря і дніпродзержинський скульптор, член Національної спілки художників України, Почесний громадянин Дніпродзержинська Гарнік Ашотович Хачатрян.
        Матеріал – світлий вапняк.
            Місію відкрити полотно і представити Мамая присутнім виконали його скульптори, які зазначили, що в процесі його творення вони відмітили своє 110-річчя. «Гарніку 11 травня було 60 років, а мені - 50,- сказав В’ячеслав Гутиря. Ми вирішили в честь нашого 110- річчя подарувати щось хороше місту».

 
Памятник "Камянской Мамай": обобщенный образ казака-героя
Пам'ятник Брежнєву Л.І.
            
 На честь видатних бойових і трудових досягнень тричі Героя Радянського Союзу, Соціалістичної праці, Генерального секретаря ЦК КПРС, Голови Ради оборони СРСР Л.І.Брежнєва в місті Дніпродзержинськ – на батьківщині Л.І.Брежнєва – встановлений бронзовий бюст, в центрі міста на проспекті Леніна. Бронзовий бюст Героя встановлений на полірованому гранітному постаменті, чотиригранний знизу і восьмигранний зверху.Л.І.Брежнєв зображений з «Золотою медаллю миру» імені Ф.Жоліо-Кюрі, медаллю міжнародної Ленінської премії миру праворуч і медалями «Золота зірка» і «Серп та Молот» , вищими урядовими нагородами Чехословакії та Болгарії - ліворуч.
 
На постаменті в верхній частині – зображення орденів Леніна і медалей «Золота зірка» і «Серп та молот».
Автори пам’ятника-бюста – скульптор В.Сонін, архітектори С.Кулева і Н.Круглов.

   
Памятник Брежневу Л.И.

Пам'ятник воїнам-визволітелям Дніпродзержинська
      

У жовтні 1943 р. Радянська Армія впритул підійшла до Дніпродзержинська.
Фашистське командування, не маючи сил стримати натиск радянських військ, на ранок 25 жовтня 1943 р. запланувало масовий вивіз декількох тисяч жителів в Германію. Під промислові об’єкти, склади, кращі будівлі були закладені тони вибухівки, факельники готувались запалити місто. І тільки сміливий, рішучий удар частин Радянської Армії не дозволив виконати їх чорні задуми.Війська третього Українського фронту 25 жовтня визволили Дніпродзержинськ.
В пам'ять про воїнів, що загинули — визволителів, підпільників і партизанів на Жовтневій площі Дніпродзержинська встановлений пам’ятник.
Два пілони, що підіймаються вгору у вигляді прапорів спираються на п’ятигранну платформу. Через три метри від пілонів розташована стела, виконана у вигляді прапора. На чільній стороні стели – барельєф з орденом «Победа» і текстом наказу Верховного Головнокомандуючого від 25 жовтня 1943 р. військам, що штурмом оволоділи Дніпропетровськом і Дніпродзержинськом.
Пілони і стела виготовлені з монолітного залізобетону на білому цементі. Висота пілону – 25 м.
Пам’ятник відкритий 9 травня 1975 р.
Автори пам’ятника – скульптори А.І.Зайцева, А.А.Зайцева, архітектори А.Романенко, В.Дубіна, А.Кримцов.    
 
Памятник воинам-освободителям Днепродзержинска

Памятник воину-интернационалисту
За время 10-летней войны Советского Союза в Афганистане, выполняя свой интернациональный долг, погибло 13 жителей Днепродзержинска. Среди них - Александр Стовба ...3  листопада 1986 року в в Дніпродзержинську на вулиці Стовби, 2 на подвір’ї середньої школи № 20 відкрито бюст поета, воїна-інтернаціоналіста, Героя Радянського Союзу  Стовби О. І.


Автор–дніпропетровський скульптор, член Спілки художників СРСР В. Черненко.
 Право відкрити бюст було надано друзям Олександра по навчанню в Київському загальновійськовому двічі Червонопрапорного училищі імені М. В. Фрунзе М. Войтенку,М. Смирнову та голові клубу воїнів-інтернаціоналістів Ю Голенку. 
На постаменті табличказ написом : «Олександр Стовба, поет, воїн-інтернаціоналіст».А ще рядки  з вірша, написаного О. Стовбою:  

И я готов , летя сквозь годы

Метеоритом в синей мгле,
Гореть, сжигая все невзгоды
Во имя жизни на земле.
 

 


 

                             


 

 

  

 
Памятник Галине Романовой
Жалею только об одном - мало пользы успела принести своей Отчизне...Так написала в своем предсмертном письме находящаяся в фашистской тюрьме Галина Романова, ...
 
Памя'тник Матері
            
Пам’ятник жінці-матері скульптору Гарніку Хачатряну допомагали відкрити три жінки: позувала для моделі акторка міського театру Валентина Галенко, тонку і відповідальну зварювальну роботу бронзових деталей виконала Алла Іванівна Благова, зняла зі скульптури покривало разом з міським головою школярка Настя Галагуза. Три віки, три жіночих образи – і символи, і саме життя. А в тому, що святкова церемонія відкриття монументу Матері відбулась саме в Міжнародний день захисту дітей, бачиться теж деяка символіка. Автор цієї статуї, відомий дніпродзержинський скульптор Гарнік Хачатрян, втілив її в образі простої української жінки, яка дбайливо пригортає до грудей немовля.
                Місце розташування памятника: Проспект Леніна, 21.
           
                 Короткий опис: - фігура жінки-матері з дитиною на руках у повний зріст,  - висота - 4 м,  - матеріал -    бронза
Памятник Матери
Памятник металлургам
Всем, кто едет в Днепродзержинск по трасе Киев-Днепропетровск и въезжает в город по улице Днепропетровской, сразу при въезде бросается в глаза современное 4-э ... 
Памятник металлургам

 
Памятник мирным жителям
Памятник на братской могиле 180 мирных жителей, расстрелянный оккупантами 23 августа 1941 года. ...
ул. Аношкина, 120
Рубрики: Памятники
Памятник мирным жителям
Памятник Новикову Николаю Павловичу
Новиков Николай Павлович (1898 - 1918гг.) - рабочий мартеновского цеха металлургического завода в Камянском, член РСДРП (б) с 1915 года. Один из организаторов с ...
                       
Памятник Новикову Николаю Павловичу
Памятник обреченным
В центре села Карнауховка, возле школы №38 стоит памятник советским солдатам, погибшим при переправе через Днепр. Свой последний приют здесь нашли 152 человека. ... 
 
Памятник паровозу
Памятник паровозу раньше находился на территории ДМКД в ЖДЦ, а с 2011 года установлен на улице Кирова между заводоуправлением и музеем ДМКД. ... 
 
Памятник первому металлу
Днепровский металлургический комбинат в Днепродзержинске не только именуется градообразующим предприятием. По сути, это город в городе. Свои улицы, свой тран ... 
 
   
Памятник погибшим работникам ДМКД
Живущие вам безмерно должны...Памятник погибшим работникам ДМКД в период Великой Отечественной Войны Это надпись на мемориале памяти металлургов, погибших в ... 
Памятник погибшим работникам ДМКД
Памятник погибшим футболистам
11 августа 1979 года в небе над Днепродзержинском столкнулись два пассажирских самолета. Их обломки упали на близлежащие села Куриловка и Николаевка. Всего тогд ... 
 
Памятник самолету
Глубокое пике днепродзержинского Самолета...Среди всевозможных памятников, которыми богата Днепропетровская область, самолеты занимают особое место. Памятни ... 
Памятник самолету
Пам'ятник "Танку Т-34"
                        
 
  Давно відгриміли грізні бої Великої Вітчизняної війни,  та про них нам сьогодні нагадують монументи, обеліски, танки-пам’ятники. Легендарна «тридцятьчетвірка» встановлена на п’єдесталі в одному  з найкрасивіших районів лівобережжя. Відкриття пам’ятника відбулося 25 жовтня 1978 року. Поруч хлюпочуться води Дніпродзержинського моря. Танк і назва проспекту Перемоги нагадують про далеку грізну осінь 1943 року, коли війська 3-го Українського фронту 46-ї армії генерала Глаголєва звільнили наше мсто. Серед визволителів був 52-й окремий танковий полк під командуванням Шкадова Івана Миколайовича. Полку було присвоєно назву «Дніпродзержинський». В честь бійців цього полку і встановлено на лівому березі пам’ятник: «Танк Т-34». На пєдесталі табличка з написом:                             
 
 Архітектор пам’ятника Г. В. Сичов.     Тисячі кілометрів пройшов дніпродзержинський танковий полк до переможного травня 1945 року. А закінчив свій бойовий шлях на території Австрії.
 

  

                                                                                                                                                        

 

 

 
Памятник Танку
 
 

 

трамваю
У каждого времени свои символы...Когда-то памятник-трамвай был олицетворением гордости и достижений Днепродзержинска и его жителей. Сегодня же он - олицетворе ... 
Памятник трамваю
Пам'ятник во]нам-]нтернаціоналістам
            
Ідея створення пам’ятника належить Союзу ветеранів Афганістану та міському комсомолу нашого міста. Вони оголосили конкурс на найкращий проект пам’ятника. Серед запропонованих на розгляд комісії робіт, був відзначений проект дніпродзержинських скульпторів Миколая Нечипорука і Василя Трубчака. Так ідея почала втілюватись в життя.
 
Ідея проекту – передати стан безвинно помираючої людини; скали, що піднімаються над ним символізують образи матері і близьких в скорботі.
 
В Афганістані загинули наші земляки, зовсім молоді люди. Їх життя зупинилось в молоді літа, але їх час, їх життя, їх загибель і наша пам’ять втілились в камені і будуть свято збережені. Пам’ятник в 1994 році встановили на лівому березі міста в районі кінотеатру «Мир».
Короткий опис:- висота – 6 м- виконаний з граніту (дві скали) і міді (фігура воїна)- архітектор – В. Д. Гладій.    На меморіальній плиті вирізьблені 13 прізвищ наших земляків: Буряк Петро, ряд.Бурчак Валерій, м-р Воробйов Анатолій, к-н Губенко Михайло, ряд.Дзюба Павло, л-нт Злуницин Олег, мол.серж. Калістратов Сергій, ряд. Коноров Юрій, ряд.Лікар Володимир, ст.л-нт Стовба Олександр, мол.серж.Скляр Юрій, ряд.Сухий Сергій, серж. Бєлобров Геннадій. У подніжжя памятника надпись:"Памяти вечно молодых солдат и офицеров, погибших в Афганистане".   Щорічно тут проходять мітинги-реквієми з нагоди річниці виводу радянських військ з Афганістану. Віддати данину поваги і вклонитись пам’яті полеглих земляків приходять колишні воїни-афганці (в війні в Афганістані приймали участь біля 700 дніпродзержинців).

 
 
Памятник «афганцам»- воинам-интернационалистам
Памятник-братская могила на станции Баглей
В Днепродзержинске, напротив железнодорожной станции Баглей высится монумент в виде штыка. Это - братская могила красноармейцев, погибших в Гражданскую войну пр ... 
 

Пам'ятники Леніну В.І.

Скульптори: Іван Гаврилович Першудчев та Світлана Іванівна Драковцева.
Архітектор: Б. С. Мезенцев.

Загальний розмір – 8, 06м
Розмір скульптури – 4м

Розмір постаменту з подіумом – 4, 06м            

Фігура у повний зріст виконана з кованої міді. У правій руці, дещо висунутій вперед, кепка; через ліву руку перекинуте пальто. П’єдестал виготовлений з рожевого граніту, видобутого в Токівському гранітному кар’єрі Апостолівського району Дніпропетровської області. На п’єдесталі напис: «В. І. Ленін».

  Володимир Ілліч Ленін (1870-1924) – засновник більшовицької комуністичної партії, вождь великої жовтневої соціалістичної революції, творець першої в світі радянської соціалістичної держави. Очолював уряд цієї держави (Раду Народних Комісарів) у 1917-1924рр.
   Проект пам’ятника був зроблений у 1957р. на честь 40-річчя жовтневої революції. Встановлений він був на центральній площі міста – Транспортній, яка отримала нову назву – площа ім. Леніна. Урочисте відкриття відбулося 6 листопада 1958р. З часу відкриття пам’ятник залишається незмінним, перетворювалася лише площа, на якій він стоїть. У 1967р. до 50-річчя революції площа була реконструйована.

 
            
     

 

 
... 
Памятники Ленину
Памятные знаки около средней школы № 30
Сегодня мы хотели бы показать всем жителям города Днепродзержинска, какие есть памятные знаки в нашем городе. Порой они так вливаются в нашу жизнь, что мы про ... 
Памятные знаки около средней школы № 30
Прижизненный памятник президенту Назарбаеву
            :
                                                                                                                                                           

 

,

 
            
 
  

 

 

Встановлений в 1985 році на одній з     найзатишніших вулиць,

що носить ім’я нашого відважного земляка І. Долматова.
Винищувальний батальйон з 19 серпня 1941 року вів оборонні
бої на підступах до Дніпродзержинська. Його бійцям, справжнім
патріотам рідного міста вдалось затримати окупацію на чотири

доби. Ці дев’яносто шість годин відчайдушної боротьби невеликого

загону захисників Дніпродзержинська дозволили основним частинам

Червоної . Армії без втрат переправитись на лівий берег Дніпра.
Бронзовий монумент з горельєфами відважних захисників міста,
немовби об’єднаних єдиним поривом утримати ворога, не пустити
його з а Дніпро - данина світлої пам’яті загиблим за світле майбутнє
прийдешніх поколінь. На бронзі викарбувано напис:
 «Працівникам міліції, металургам і хімікам, які героїчно захищали
місто від німецько-фашистських загарбників у серпні 1941 року в складі
винищувального батальйону».В цьому пам’ятнику втілено міцну єдність
фронту і тилу .В   єдиному строю обороняли наше місто воїни, робітники і
бійці правопорядку
Прижизненный памятник президенту Назарбаеву