Місто має вигідне економіко-географічне положення та знаходиться в центральній частині України на березі Дніпра – найбільшої ріки в Україні.
Близькість до індустріальних центрів –Дніпропетровська,Кривого Рогу,Нікополя,Новомосковська, а також до рудних і паливо-енергетичних баз, залізо - і марганцеворудних басейнів Крииворозького,Кременчуцького,Нікопольського,Томаківського-визначило спеціалізацію міста.
Дніпродзержинськ забезпечений усіма видами транспортної інфраструктури – залізничним, автомобільним і водним, є одним із найбільших індустріальних центрів Придніпров'я України. Виробнича база дозволяє виробляти сотні найменувань продукції промислового призначення і товарів народного споживання.
Місцевість являє собою рівнину , розділену річкою Дніпро і Дніпродзержинським водоймищем на дві частини: правобережну і лівобережну. Поверхня правобережної частини рівнини горбиста; лівобережна – полого хвиляста , на окремих ділянках майже плоска. Долина річки Дніпро має ширину до 10 кілометрів: правий її схил високий, крутий, місцями обривчастий, порізаний численними ярами і вимоїнами, які є серйозними перешкодами для пересування автотранспорту зовні доріг. Лівий схил долини низький, пологий. Ґрунти переважно суглинкові. Продовж лівого берега річки Дніпро і водосховища - піщані. Клімат помірно континентальний. Зима порівняно м'яка, з хмарною погодою і густими туманами. Середня температура повітря мінус 3-5° С. Літо тепле,а в окремі роки спекотне , посушливе. Середня температура повітря плюс 23-25°с. По річці Дніпро та Дніпродзержинському водосховищу здійснюється судноплавство судами змішаного типу. Інші річки невеликі, берега пологі, місцями обривисті. Заплава суха, місцями лугова. Лісів на території мало, породи дерев листяні (дуб, акація, ясень), є молоді посадки сосни, підлісок чагарниковий.
Район відрізняється хорошими шляхами сполучення. По території проходіть залізниця Кривої Рог-Ніжнеднепровськ-Вузел. Автомагістралі пов'язують Дніпропетровськ з містами: Києвом, Запоріжжям, Кривим Рогом, Кременчуком, Полтавою. Населені пункти сполучені між собою дорогами з твердим покриттям.
Місто Дніпродзержинськ третій за величиною і значенню після Дніпропетровська і Кривого Рогу . За географічним положенням , історії господарського розвитку і виробничому профілю у нього багато загального з Дніпропетровськом. Між цими містами, уздовж річок, що сполучають їх, залізничною ї і автомобільною доріг, розташувалися селища, більшість жителів яких працюють на підприємствах обох міст.